Začiatkom roka 2023 sa náš ateliér zúčastnil vyzvanej urbanisticko-architektonickej súťaže na návrh budúcej podoby verejného priestoru medzi objektmi Výskumného ústavu vodného hospodárstva a River Parkom. Súťaž vyhlásila spoločnosť WOAL, v ktorej majú podiel J&T Real Estate (JTRE) a Cresco Real Estate. Hlavným cieľom je vytvorenie verejného parkového námestia, ktoré rozšíri existujúcu nábrežnú promenádu. Tento návrh nahradí pôvodný zámer výstavby planetária a mediatéky a prinesie obyvateľom aj návštevníkom novú relaxačnú zónu priamo v meste. Podmienky súťaže: jednou z hlavných požiadaviek bolo prirodzené zatienenie minimálne polovice námestia. Architekti mali zvoliť: dlhoveké druhy stromov s veľkými korunami, stromy vhodné do mestského prostredia, druhy odolné voči suchu a zmenám klímy. Tento prístup zdôrazňuje udržateľnosť, kvalitu života v mestskom prostredí a adaptáciu na klimatické výzvy.
Popis projektu: centrálna časť výstavby polyfunkčných objektov modernej výstavby na ľavo-brežnom nábreží Dunaja je vyhradená verejnému priestoru celomestského významu. Koncept návrhu vychádza zo základných požiadaviek kladených na typológiu riešeného územia, ktoré má ambíciu stať sa priestorovým ťažiskom modernej výstavby na nábreží Dunaja v časti od komplexu River Park I. až po most Lafranconi. Funkčné a prevádzkové vzťahy hlavných peších ťahov a komunikačných prepojení sú v koncepte rešpektované a podporené. Poloha a minimálny rozmer MHD zástavky v tomto smere je rešpektované. Zo severnej strany je námestie od hlučnej komunikácie Nábrežia arm. gen. L. Svobodu izolované urbánnym lesíkom s výsadbou vzrastlých stromov, ktoré obkolesujú centrálne námestie aj z východnej a západnej strany. Z južnej strany námestie komunikuje s riekou a vizuálne prepája ľavý a pravý breh Dunaja. V centrálnej časti vzniká multifunkčná pobytová plocha s fontánou, s možnosťou umiestnenia pergoly/pavilónu. Komunikačné prepojenie promenády, ktorá je sama o sebe atraktívnym a príjemným prostredím pre trávenie voľného času, je na námestie naviazané dunajské nábrežie. To môže byť riešené variantne, ako zobrazuje koncept návrhu.
Amfiteáter s centrálnou plochou je koncipovaný ako kombinácia voľnej plochy, pódia a vodného prvku.
Námestie prepájajúce verejnú komunikáciu s cyklotrasami a linkami hromadnej dopravy – električiek a autobusov, by sa teda malo stať jedným z hlavných vstupných priestorov pre návštevníkov dunajskej promenády. Súčasťou riešeného územia je ľavobrežná dunajská promenáda, ktorá svojim lineárnym charakterom prepája nábrežie až do mestského historického centra, umožňuje tak zmiešaný pohyb chodcov aj cyklistov. V kontakte s promenádou a centrálnou pobytovou plochou námestia koncept návrhu zobrazuje tri riešenia nábrežia rieky Dunaj v riešenom území. Celkový návrh verejného námestia je koncipovaný s uplatnením všetkých troch variantných riešení dunajského nábrežia.
prvok ako adaptácia na klimatické zmeny je navrhnutý ako vodné zrkadlo, hmlovisko, vodné trysky, spievajúca fontána a možnosť úplného vypnutia, prípadne kombinácia vybraných možností. V centrálnej časti fontány je vyhradený priestor pre pódiu malého alebo veľkého rozmeru. Pódium by slúžilo ako zázemie pre kultúrne a spoločenské podujatia sezónneho, víkendového, či tematického charakteru, napr. tanečné akcie, divadlo, vystúpenia umelcov, zimné klzisko, trhovisko a pod. Ako doplnenie centrálnej plochy námestia je navrhnutý trvalý alebo demontovateľný objekt z ľahkej oceľovej konštrukcie – pergola / pavilón. Zvýši využiteľnosť centrálnej pobytovej plochy o ďalšie f
Amfiteáter s centrálnou plochou je koncipovaný ako kombinácia voľnej plochy, pódia a vodného prvku. Premenlivý vodný prvok ako adaptácia na klimatické zmeny je navrhnutý ako vodné zrkadlo, hmlovisko, vodné trysky, spievajúca fontána a možnosť úplného vypnutia, prípadne kombinácia vybraných možností. V centrálnej časti fontány je vyhradený priestor pre pódiu malého alebo veľkého rozmeru. Pódium by slúžilo ako zázemie pre kultúrne a spoločenské podujatia sezónneho, víkendového, či tematického charakteru, napr. tanečné akcie, divadlo, vystúpenia umelcov, zimné klzisko, trhovisko a pod. Ako doplnenie centrálnej plochy námestia je navrhnutý trvalý alebo demontovateľný objekt z ľahkej oceľovej konštrukcie – pergola / pavilón. Zvýši využiteľnosť centrálnej pobytovej plochy o ďalšie funkcie, napr. letné kino, premietacie plátno, výstavy, exhibície, kulisy pre vystúpenia, modulárne zásteny, transformácia na menšie priestory, trhovisko a pod
Autori: Ing. Magdaléna Horňáková, Ing. Juraj Horňák, Ing. Lenka Ficeková, Ing. Ivana Kallová
Typ projektu: architektonická súťaž
Návrh: 2024
Lokalita: Bratislava, Slovensko