PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA

PROJEKT ROZMANITÁ ZÁHRADA

Mobil plný nápadov.


Relatívne malá záhrada v Rovinke / cca 355 m2/ mala splniť náročné požiadavky mladého investora. Priniesol mobil plný nápadov/inšpirácií. Bolo treba nájsť spôsob, akým sa všetky nápady učešú , tak aby sa nebili, nekonkurovali si navzájom a pritom vytvorili pestrý celok na malom kúsku pozemku. Inšpiráciou sa mali stať fotky z ciest, internetu a naša ukážková záhrada pri bývalej kancelárii.

 

  

Hlavnou myšlienkou bolo rozdeliť záhradu na niekoľko samostatných celkov, ktoré budú mať väzbu na architektúru domu, budú tématicky pojaté, dajú záhrade pestrosť vo funkčnom využití, v samotnom prevedení, nespravia záhradu nudnou, ale práve naopak – pestrou a ešte pestrejšou.

Záhrada bola rozdelená na 6 častí a tie nesú názov buď podľa dominantnej rastliny alebo prvku. Jednotlivé záhrady sú od seba oddelené buď živými plotmi, alebo drevenými zástenami.

1/ Brezová záhrada je bielo zelená. Biela kôra stromov, biela dlažba, biely kamenný mulč, stálozelené tvarované rastliny, biele kvety a zelené trávy. Priestorovo záhrada začína už na ulici a pokračuje v predzáhradke.

 

 

 

2/ Z brezovej záhrady sa prechádza cez priechod do Magnóliovej záhrady. Vysadené magnólie vytvárajú tienistú atmosféru pre bohatý podrast trvaliek a malé močiarne spoločenstvo, cez ktoré prechádza drevený dubový most s odpočívadlom. Do tejto časti záhrady smeruje okno z kuchyne a z  jedálne.

 

 

3/ Pokračovaním je záhrada s Pergolou. Relatívne mohutná a rozsiahla pergola dominuje priestoru pobytovej terasy a je vymedzením priestoru medzi magnóliovou záhradou a záhradou s kalinami. Pergola je na kratších stranách uzavretá. Na jednej  strane s nerezovými lankami popnutými zmesou popínaviek a na druhej strane vodným prvkom, chŕliacim vodu. Pergola je na dlhších častiach, mini terasy, uzavretá drevenými zástenami alebo živými plotmi z buku. Podsadbu pod pergolou tvorí zmes trvaliek, pomedzi ktoré vedie v makadame chodník do dvoch susediacich záhrad a k vodnému prvku.

 

 

4/ Záhrada s Kalinami bola po magnóliovej záhrade ďalšia inšpirácia z nášho záhradného centra. Vysokovyvetvené kaliny vysadené vo veľkých kvetináčoch si našli nové miesto v tejto záhrade. Doplnené živými plotmi z vavrínovníka a podsadbou  z krov /hortenzie/ a trvaliek – dokopy vytvorili ďalšiu tienistú záhradu s veľmi príjemnou atmosférou.

 

 

5/ Pred terasou za domom vznikol jediný kúsok záhrady s trávnikom. Aby nezostal úplne prázdny, boli do neho umiestnené dve albízie tak, aby toho slnka na záhrade nebolo až priveľa :-)

 

 

 

6/ Terasu od pohľadu zo susedných obytných domov izoluje čiastočne stena pergoly obrastená popínavými rastlinami. Súvislú vizuálnu bariéru však vytvára výsadba žltolistých gledítsií. Tie zjemňujú existujúci betónový plot a je zaujímavé, že po nich rád lozí kocúr domáceho pána. Takže sa nám snáď podarilo uspokojiť všetkých užívateľov tejto malej záhrady.


A čo povedať na záver? Použijúc frázu investora : “ Na konci dňa “ sa snáď bude tešiť domov, aby si užil záhrady, upiekol na grile kus mäsa so zeleninou a po večeri sa šiel s pohárom vína a s mobilom v ruke „ zatúlať “ do svojej malej veľkej záhrady a hľadal a nachádzal svet záhrad niekde v malej Rovinke. Takže prajem úžasný trip a nech sa galéria fotografií v mobile zaplní momentkami z vlastnej záhrady.