Malá záhrada

20. februára 2021

Návrh riešenia malej záhrady pri rodinnom dome na úzkom a dlhom pozemku. Zadávateľom projektu je mladá rodina s dvomi deťmi. Zadaním bolo vytvorenie záhrady pre šport, relax a spoločenský život – stolovanie, príprava jedla, oddych.

Záhrada s centrálnym trávnikom je ohraničená z dvoch strán terasami na stolovanie a spoločenský život, ktoré doplňujú trvalkové záhony po dlhších stranách pozemku.Centrálny pobytový trávnik slúži na loptové hry a prípadné rozloženie dočasných  hracích prvkov ako napr. preliezky.

Riešená záhrada je úzkeho obdĺžnikovitého tvaru rozmerov 25m x 9m. Dom je umiestnený na začiatku pozemku, záhrada sa rozkladá za domom. Z jednej strany pozemku je pešia komunikácia, z druhej strany pozemku je susedný pozemok s domom a záhradou.

Ústredným prvkom záhrady je pobytový trávnik  obdĺžnikového tvaru, lemovaný z troch strán záhonmi. Na rodinný dom priamo nadväzuje menšia drevená terasa. Tá je určená hlavne na ranné a denné posedenie. Znej šlapákovým chodníkom dá prejsť cez trvalkový záhon na trávnik. Na konci záhrady sa nachádza sklad náradia, na ktorý nadväzuje druhá drevená terasa, prekrytá drevenou pergolou. Na toto posedenie nadväzuje vodný prvok s prameňom a vodnými rastlinami. Dom s pergolou v zadnej časti záhrady je prepojený pešou komunikáciou. Tá je doprevádzaná trvalkovými záhonmi, doplnenými stálozelenými rastlinami.

Pohľad na drevenú terasu nadväzujúcu priamo na dom. Z prednej časti pozemku na ňu vedie šlapákový chodník, ktorý potom pokračuje ďalej z terasy do záhrady cez trvalkový záhon. Záhony sú členené nízkymi živými plotmi.

Pobytový trávnik na jednej strane lemuje záhon prevažne z krov a okrasných tráv, na druhej strane trvalkové záhony, ktoré sú priečne členené nižšími živými plotmi a doplnené okrasnými stálozelenými a kvitnúcimi krami. Od terasy pri dome cez trvalkové záhony až na koniec záhrady ku skladu  na náradie vedie mlatový chodník.

Zákutie s lavičkou uprostred trvalkových záhonov v tieni tvarovaných stromov je príjemným miestom na posedenie. 

Pohľad na celú záhradu, ktorý sa naskytne zo zadnej terasy. Hravý tieň zabezpečuje drevená pergola. Útulnosť tomuto priestoru dodávajú okrem použitých vegetačných prvkov aj vybrané materiály. Tehla použitá na fasáde sa objavuje okrem skladu na náradie aj na vodnom prvku. Na oplotenie je čiastočne použité drevo, a čiastočne pletivo obrastené popínavými rastlinami.

Z trávnika sa na pobytovú terasu dá prejsť priamo cez vodný prvok. Voda pôsobí v tejto záhrade nie len ako vizuálny, ale aj zvukový element. Vodná plocha je obohatená o prameň a rastliny. Príjemné pôsobenie vodného prvku je zamerané hlavne na vnímanie z terasy, ktorá je vhodným miestom na večerné aj denné posedenie.