ŽLTÁ ZÁHRADA /REKONŠTRUKCIA/

Vždy si treba na začiatku položiť otázku : Prečo chceme meniť existujúcu záhradu – čoho sa bude otázka rekonštrukcie týkať, prípadne či vôbec ide ešte o rekonštrukciu, alebo o plnú prestavbu?

V tomto prípade šlo o úplnú prestavbu pôvodného, takmer štvorročného riešenia, kedy záhradu tvoril trávnik, pár okrasných záhonov a vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny. Schodisko z terasy bolo tvorené paletami a rampou z preglejky. Od okolitých záhrad bola záhrada izolovaná na jednej strane pruhom tújí na susednom pozemku, na opačnej strane bol pletivový plot. Požiadavku na „silnejšiu izoláciu„ vyriešilo drevené oplotenie / rhombus Termoborovica/.

Kompozične bola záhrada rozdelená na 3 časti:
Terasa a časť záhrady u terasy: vytvorilo sa nové drevené schodisko, plocha pod terasou sa vydláždila, presunula sa sem drevená zástena, zrepasovala sa, natrela na živú žltú farbu, vytvoril sa malý trvalkový záhon. Na oboch stranách terasy sa vytvorila jednoduchá drevená zástena.

Stredná časť záhrady bola vymedzená oceľovými konštrukciami sivej farby. Tie boli doplnené zvislými lankami, ktoré súžia ako opora popínavým rastlinám. Popod konštrukcie idú ešte drevené zásteny, ktoré vymedzujú plochy pre malý sklad na odkladanie skokanských mostíkov pre syna cyklistu a na druhej strane je to zástena/sedák. V tejto časti záhrady sa nachádza pieskovisko s hrazdou na cvičenie.

V zadnej časti záhrady je pôvodný záhradný dom. Ten sa mierne upravil, pribudli dvere do zázemia záhrady. Na opačnej strane domčeka, pod vysunutou strieškou a doplnením zadnej steny, vzniklo kryté átrium s posedením.

Zeleň na záhrade: dosadzovali sa dva muchovníky, jeden ambrovník a trvalky. Z pôvodnej výsadby zostala magnólia a hypericum.
Zaujímavosťou bola samotná realizácia. Materiál v big bagoch alebo na paletách, sa na záhradu skladal žeriavom ponad susedný pozemok. Všetko drobné sa nosilo cez dom a všetka ľudská sila prechádzala cez obývačku a kuchyňu. A takto sa chtiac nechtiac sa stanete na mesiac súčasťou rodiny, spoznáte jej zvyky, stravovacie návyky a všetci sú radi, keď vám na konci uvidia chrbát. 🙂

Autori: Ing. Magdaléna Horňáková, Ing. Lenka Ficeková
Typ projektu: štúdia a realizačný projekt
Návrh: 2022-2023
Realizácia: 2024
Miesto: Ľudová štvrť, Bratislava, Slovensko


crossmenu