moderná prírodná záhrada s bazénom, ateliér duma

Moderná záhrada Rusovce Bratislava

Moderná prírodná rodinná záhrada väčšej výmery v Rusovciach je charakteristická použitím prírode blízkych výsadieb. Jednotlivé záhony rozčleňujú väčší priestor a vytvárajú tak menšie zákutia – vzájomne prepojené záhradné miestnosti. Ústredný motív záhrady tvorí bazénová časť s altánom – exteriérovou kuchyňou. Moderná prírodná záhrada poskytuje priestor, kde sa od jari do skorej jesene odohráva rodinný život. Veľké trávnikové plochy slúžia na šport a relax, záhradný bazén na osvieženie, súčasťou záhrady sú aj fitness prvky na posilňovanie. V záhrade sa nachádza aj úžitková časť. Tvoria ju ́vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny a záhony s drobným ovocím. Cortenové stojany na uloženie palivového dreva pri dome pôsobia sami o sebe ako výtvarný prvok pri pohľadu z jedálne domu. Spevnené plochy okolo domu tvorí kamenivo, do ktorého postupne prestupujú trvalky. Plynulým prechodom sa stráca „ organizovanosť“ záhrady, mnohokrát tvorená práve chodníkmi s presne definovanými tvarmi a líniami.

Vo výsadbách prevládajú záhony trvaliek, okrasných tráv, doplnených krami a vzrastlými stromy – duby, javory, okrasné čerešne, ambrovníky. Atraktívnosť výsadieb pôsobí celoročne od jari do zimy a poteší potešenie pre oči. Na jar je v záhrade dominantný efekt kvitnutia cibuľovín, trvaliek a drevín. Cez leto ochladí pohľad na povievajúce steblá tráv, v kombinácii s modro-kvitnúcimi a šedo listými trvalkami. Na jaseň prevládajú zemité farby okrasných tráv, v kombinácii s žlto oranžovými trvalkami a do červena farbiacich listov drevín. Cez zimu dominujú zemité farby suchých tráv a trvaliek, doplnené stálozelenými krami.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu prírodnú záhradu u našej dielne, ktorá vizuálne prepojuje dom s okolitou krajinou. https://atelierduma.sk/projekty/zahrada-prepojena-s-krajinou/