malá záhrada atrium, mestská záhrada, átrium

Malá záhrada – átrium Bratislava

Malá átriová záhrada alebo átrium poskytuje iba obmedzené priestorové možnosti na využitie. Nie inak tomu bolo aj pri tomto projektu malej átriovej záhrady u rodinného domu v Bratislave. Pre dosiahnutie najlepšieho efektu a efektívneho využitia priestoru sme plánovali vo všetkých smeroch. Takže nie len v plochách, ale aj po vertikále.

Záhradu sme rozdelili na viacero funkčných zón. Vizuálne átrium nadväzuje na dom – kuchyňu, s ktorou je prepojené a umožňuje priechod k hlavnému vstupu do domu. Plní tak funkciu vizuálneho obrazu pri pohľadu z kuchyne, rovnako umožňuje funkčný prechod a v neposlednom rade vytvára pobytový priestor. Ten poskytuje zázemie pre príležitostné stolovanie, popíjanie kávy či relax pri čítaní knihy, stretávanie sa s priateľmi. Malý priestor si vyžaduje detailnejšie riešenie jednotlivých technických ako aj vegetačných prvkov. Použitie svetlých farieb dlažby a jej vnútorné členenie priestor vizuálne zväčší a presvetlí. Vertikálna vegetačná stena vytvára príjemnú pestrozelenú kulisu, vegetačný obraz. Átrium dokáže ozeleniť s minimálnymi požiadavkami na priestor. Mobilné keramické kvetináče dodávajú riešeniu šmrnc, farebnosť a zaujímavé tvaroslovie. Použité rastliny priestor zmäkčujú, doplňujú mu farbu, sezónnu premenlivosť, vôňu a najmä zlepšujú mikroklímu.

Malá átriová záhrada – átrium má veľkosť necelých 20 m2. Priestor bol riešený v troch variantoch, s podobným materiálovým riešením.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu malú mestskú záhradu u našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/pribeh-jednej-zahrady/