Návrh mestského parku Dunajská Streda

Návrh mestského parku v Dunajskej Strede spracovaný v rámci krajinársko – architektonickej súťaže.

Koncept lesoparku Dunajské luhy determinuje charakter a historický vývoj okolitej krajiny a jeho umiestnenie v periférii mesta.
Jazero – dominantný prvok lesoparku evokuje rameno Dunaja, vytvára výrazný ochladzujúci prvok, priestor pre oddych a rekreačné aktivity.

Objekt kaviarne a zázemia lesoparku tvarovo odkazuje na tradičnú architektúru vodných mlynovdrevená konštrukcia osadená na koloch ponad vodou s pobytovými terasami.

Tu si môžete pozrieť návrh ďalšieho mestského parku z nášho atelieru: https://atelierduma.sk/projekty/obnova-mestskeho-parku-v-senici/

Bytový dom Pekná vyhliadka Bratislava

Bytový dom Pekná vyhliadka sa nachádza v mestskej časti Dúbravka v Bratislave s výhľadom na Malé Karpaty a Devínsku Kobylu. Našou úlohou bolo spracovať návrh sadových úprav od štúdie po realizačný projekt. Základným konceptom riešenia je vytvorenie príjemného, prírodného prostredia pre obyvateľov novej bytovej štvrti ako aj jej návštevníkom. Vegetačné úpravy esteticky a funkčne dopĺňajú obytný súbor, v ktorom sa nachádzajú – vegetačná strecha s okrasným záhonom vo svahu, svahy s výsadbou viackmenných krov a stromov, okolie bytových domov a parkoviská.

Tu si môžete pozrieť ďalší projekt sadových úprav v okolí bytového domu od nás: https://atelierduma.sk/projekty/obytna-zona-hviezdoslavova/

Obnova Námestia SNP a parku J. A. Baťu Partizánske

Mesto Partizánske, pôvodne Baťovany, postavené v 30. rokoch 20. storočia firmou Baťa na princípoch ideálneho priemyselného mesta. Pôvodný architentonicko-urbanistický koncept je v meste stále zachovaný a na podmienky Slovenska je výnimočný a nadčasový. Projekt rieši rekonštrukciu centrálnej mestskej zóny – Obnova Námestia SNP a parku J.A.Baťu.

Základná myšlienka je očistenie pôvodného funkcionalistického konceptu, rešpektovanie urbanistického členenia a funkčného využitia. Súčasne sa priestor adaptuje na dnešný životný štýl. Priestor tvoria štyri rôzne kompozičné celky (hlavné námestie – formálna záhrada – park a predpriestor kostola ) usporiadané do jedného lineárneho celku s výraznou urbanisticko – kompozičnou osou medzi kultúrnym domom a kostolom.

Lokalita: Partizánske – Baťovany

Dátum: 2021

Typ: architektonická sútaž, 2. miesto

Klient: Mesto Partizánske

Spolupráca: www.stoaarchitekti.sk

Tu si môžete pozrieť náš ďalší projekt sadových úprav námestia od nás: https://atelierduma.sk/projekty/obnova-namestia-sv-michala-v-hlohovci/

Revitalizácia verejných priestranstiev v rámci obytného súboru Tehelná Trnava

Riešené územie predstavuje ucelené územie staršieho obytného súboru v Trnave. V mieste obytného súboru a v bezprostrednom okolí sa stáročia ťažila hlina na výrobu tehál, z ktorých bolo postavené mimo iného i staré mesto Trnavy. Od tejto programovej náplne územia je odvodený aj názov sídliska – Tehelná. Revitalizácia vnútrobloku rieši obnovu troch poloverejných dvorov a nadväzujúcich uličných priestorov. Dvory sú podobného charakteru, vytvárajú pokojné oddychové prostredie pre svojich obyvateľov.

Pre zvýšenie obyvateľnosti obytného súboru sa vytvára okrem existujúcich dvoch typov urbanistických priestorov – vnútrobloku a ulice aj tretí typ. Jedná sa menšie pobytové mikropriestory, miesta na stretávanie sa obyvateľov celej obytnej zóny. V centrálnej časti zmenou dopravy vznikne malé námestíčko – piazzetta ako hlavný spoločensko – komunikačný priestor lokality. V okrajových častiach pri nárožiach obytných domov navrhujeme umiestnené menšie „pocket parky“ s oddychovými aktivitami.

Veľké poloverejné vnútrobloky poskytnú zázemie pre rôznorodé aktivity svojich obyvateľov, funkčná náplň a dispozičné riešenie s cieľom podpory miestnych komunít. Revitalizácia vnútrobloku rieši aj humanizáciu uličného priestoru. Ten sa doplňuje o niekoľko menších verejných priestorov pre spoločenské aktivity. Návrh reflektuje adaptáciu priestoru na zmenu klímy, a využíva rôzne prvky zeleno – modrej infraštruktúry.

Ďalší projekt revitalizácie vnútroblokových priestorov starších obytných súborov si môžete pozrieť tu: https://atelierduma.sk/projekty/revitalizacia-verejnych-priestranstiev/

Lokalita: Trnava

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 1. miesto

Klient: Mesto Trnava

Spolupráca: Ing. arch. Ľudovít Urban 

Viac info o súťaži nájdete na webe:  https://www.archinfo.sk/diela/zahradna-architektura/revitalizacia-verejnych-priestranstiev-v-ramci-obytneho-suboru-tehelna-v-trnave-vysledky-sutaze.html

Revitalizácia vnútrobloku na ulici Gejzu Dusíka Trnava

Revitalizácia vnútrobloku priestoru na ulici Gejzu Dusíka v Trnave je pozitívny príklad, že aj na starých „socialistických“ sídliskách vie vzniknúť kvalitný verejný priestor. Projekt rekonštrukcie vnútrobloku vytvoril priestor, kde si svoje miesto nájde každá veková kategória. Inšpirujúci je aj prístup samosprávy mesta riešiť podobné priestory koncepčne a postupne obnovovať jednotlivé sídliskové priestory v staršej zástavbe. Do prípravy projektu boli formou participácie zapojený aj miestny obyvatelia. Preto samotnému projektu predchádzali plánovacie stretnutia s obyvateľmi a dotazníkový prieskum, aj na základe ktorých sa kreovalo zadanie pre projekt. Takisto mali možnosť pripomienkovať výsledné riešenie v štádiu architektonickej štúdie.

Revitalizácia vnútrobloku vytvorila v priestore, ktorý slúži ako komunikačný, prechodový uzol na sídlisku, zázemie pre oddychové ako aj herné aktivity svojich obyvateľov. Deti využijú rôznorodé herné prvky v prírodnom štýle na ihrisku pre mladšie ako aj pre staršie deti. Počas letných horúčav ocenia aj vodnú hmlu na ochladenie. Pre športovo založených obyvateľov nechýba menší workout/fitness zóna. Centrálnu časť tvorí pobytový a herný trávnik – priestor ktorý spája komunitu dohromady. Využijú ho deti na loptové hry a naháňačky, ale aj ostatný na piknikovanie, komunitné akcie. Po obvode je doplnený miestami na piknik, posedenie a mlatovou plochou na petanque pod bosquetom čerešní. Svoje miesto si našiel na želanie obyvateľov aj nový sušiak na bielizeň.

Komplexnou obnovou prešli aj vegetačné prvky v území. Obnovuje a doplňuje sa zelená kostra stromov – tak aby sa pobytový priestor čiastočne pritienil vzhľadom na letné horúčavy, živé ploty zabezpečia čiastočné odčlenenie od okolitých komunikácií, parkoviska. Výsadby trvaliek a okrasných tráv v prírodnom štýle farebne spestria a oživia priestor, a zvýšia jeho biodiverzitu.

Ďalší projekt revitalizácie vnútroblokových priestorov starších obytných súborov si môžete pozrieť tu: https://atelierduma.sk/projekty/revitalizacia-verejnych-priestranstiev-v-ramci-obytneho-suboru-tehelna/

Lokalita: Trnava

Dátum: projekt 2017 _ realizácia 2019

Typ: rekonštrukcia

Klient: Mesto Trnava

Vnútroblok a námestie obytného súboru Blumentál Bratislava

Námestie a vnútroblok obytného domu vytvára miesto na relaxáciu a oddych návštevníkov a svojich obyvateľov.

Verejný priestor – námestie tvorí väčšia spevnená plocha, doplnená výsadbou trávobylinných spoločenstiev a stromov. Súčasťou je mobiliár a zariadenia reštaurácii a kaviarne.

V stredovej časti vnútrobloku sa nachádza hlavný pobytový priestor, tvorený lichobežníkovými trávnatými kryhami, vystupujúcimi z terénu. Terénne modelácie vymedzujú spevnené plochy a priestor s detským ihriskom. Nepravidelným zvýšením terénu sa vytvárajú podmienky pre výsadbu stromov nad objektom podzemných garáží. Súčasne obvodové múriky tvoria prirodzené miesto na sedenie.

Obnova Mestského parku Senica

Koncept obnovy mestského parku v Senici vychádza z existujúceho stavu a požiadaviek mesta. Nové funkčno-prevádzkové riešenie zohľadňuje širšie väzby parku, prepojenie na amfiteáter, letné kúpalisko, štadión a funkčné využitie okolitých objektov. Doplňujú sa nové funkcie pre všetky vekové kategórie tak, aby sa podporil celodenný a celoročný život v parku. Spoločensko – kultúrny a pobytový priestor v predpolí pavilónu DAV tvorí spoločenské jadro parku. Zachováva tvarové riešenie a použitie lemujúcich zvýšených betónových múrikov na sedenie s terénnou modeláciou, pôsobiace pri pohľade z centrálnej osi. Veľkostne sa predpolie zväčšuje v ose pavilónu DAV, šírka si zachováva pôvodnú proporciu vo vzťahu k pavilónu.

Pred vstupom do pavilónu navrhujeme zvýšené plató, prístupné po stranách bezbariérovo pomocou rampy. Slúži pre terasu kaviarne alebo počas podujatí na umiestnení pódia. V hlavnej ploche predpolia navrhujeme betónovú plocha _tanečný parket. Zvýšené múriky sa po stranách rytmicky – asymetricky doplnenia sedacími drevenými platami. Z predpolia pavilónu sa premiesťujú rušivé aktivity – detské ihrisko a fitnes prvky. Pôvodná záhrada vily Kuffnerovcov na ľavom brehu Teplice riešená ako „mestská záhrada“ – spoločenstvo pobytový priestor. Pobytovo – relaxačný kľudový priestor vzniká na pravom brehu rieky Teplice – existujúci porast stromov dopĺňame „lesnou čistinou“ – plochou vymedzenou sedacími múrikmi, v nadväznosti na rieku. Západná časť parku tvoria aktivity zóny parku , v ploche navrhujeme voľne umiestnené stanoviská na golfdisk a na chodníkoch vyznačené bežecké trasy.

Lesná čistina a terénna modelácia v mieste pôvodnej grotty v záhrade Vagyovcov – využitá na vytvorenie Flowparku, kombinácie skateparku, prvkov pre parkour, workout a boulderingové lezenie. V parku navrhujeme aj fitness, workout zóna, detské ihrisko. Vodný tok Teplica je zapojený do priestoru a života v parku pomocou niekoľkých odpočívadiel pri vode. Vegetačné prvky – najmä stromová etáž je kvalitná a dobre zachovaná. Vzhľadom na vek a pestovateľský stav sa zrealizujú nevyhnutné zdravotné ako aj pestovateľské prebierky. Brehové porasty doplnia v okolí odpočívadiel dosadbou trvaliek, tráv. Od Sadovej ulice bude doplnený živý plot, ktorý čiastočne odizoluje park od ulice. Bodovo sa doplnenia v podraste aj solitérne kry.

Lokalita: Senica

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 2. miesto

Klient: Mesto Senica

Viac info o krajinársko-architektonickej súťaži nájdete na webe: https://www.archinfo.sk/sutaze/vyhodnotene-archiv/obnova-mestskeho-parku-v-senici-vysledky-sutaze.html

Obnova Námestia sv. Michala Hlohovec

Obnova námestia sv. Michala v Hlohovci je založená na princípe vytvorenia nadčasového hlavného mestského reprezentačného a spoločenského priestoru. Tvaroslovím a materiálovo nadväzuje na historický a urbanistický kontext mesta. Vonkajší rámec námestia tvoria uličné stromoradia, ktoré zvýraznia hlavné kompozičné osi ulíc a pomôžu vytvoriť pokojnejšiu atmosféru a mikroklímu na námestí. Riešenie námestia vytvára priestor na využitie pre rôznorodé spoločenské a kultúrne akcie. Hlavný stretávací a spoločensko kultúrny priestor je v mieste starého rinku. 

Predpriestor kostola tvorí vizuálne prepojenie na pešiu zónu, ulicu M.R. Štefánika. V šírke uličného profilu ostáva voľný priestor, doplnený v osi vodným zrkadlom s hmlovými tryskami. Obnova námestia sv. Michala Okolie kostola vychádza z historických fotografií a tvorí mierne zvýšené plato s mlatom. Ružová záhrada navrhovaná medzi kostolom a ulicou SNP vytvára reprezentačný a spoločensko oddychový priestor. Tvaroslovím vytvára ostrovy vegetácie  – plochy záhonov ruží a trvaliek ako aj pobytového trávniku na mlatovom koberci. Plochu doplánuje jednoduchá fontána s tryskami, zvýšenými kvetináčmi na sedenie, piciou fontánkou.

Návrh bol spracovaný v rámci urbanisticko-architektonicko-krajinárskej súťaže vyhlásenej mestom Hlohovec.

Lokalita: Hlohovec

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 5. miesto

Klient: Mesto Hlohovec

Revitalizácia verejných priestranstiev v rámci obytného súboru Generála Goliana Trnava

Projekt rieši návrh verejných priestorov v rámci obytného súboru Generála Goliana v Trnave. Koncept vychádza zo zachovalej funkcionalisticko urbanistickej štruktúry verejných priestranstiev sídliska. Adaptuje sa na klimatické zmeny a súčasné podmienky vo vzťahu k užívaniu územia. Vďaka tomu, že v mestskej časti Trnava-Juh absentujú parky a mestské športové areály, návrh verejných priestorov posilňuje oddychovo pobytové a športové aktivity. Verejné priestranstvá taktiež poskytnú zázemie pre oddych a rekreáciu svojich obyvateľov.

Existujúca dopravná sieť a obslužnosť zostáva zachovaná. Zastávky MHD doplňujú prístreškami s vegetačnou strechou. Automobilová doprava sa odčleňuje od peších trás a cyklochodníkov. Na väčšine územia sa zrušia existujúce zjazdné chodníky. Vjazd mimo komunikáciu a parkoviska je obmedzený. Na vnútorných uliciach sa upravuje uličný profil. To umožní, aby sa dala pozdĺž parkoviska realizovať výsadba uličných stromoradí – zlepšenie mikroklímy. Usporiadaním uličných profilov, vzhľadom na vyústenie chodníkov, stojiska kontajnerov a parkoviska, bolo vytvorených cca 215 nových parkovacích miest. Mestom navrhované parkovisko na ul. G.Goliana 12, bolo zmenené.

Pôvodný návrh vytváral na ulici metúce súbežné komunikácie a kolízie s pohybom chodcov a umiestnením kontajneroviska. Preto sa trasa cyklochodníka prispôsobuje riešeniu a prevádzke obytného súboru. Oproti existujúcemu stavu, ako aj projektovému zámeru mesta, sa trasa zjednodušuje – viac napriamuje. Územie doplňujú cyklostojanmi – v centrálnej časti, vo vnútroblokoch pri ihriskách a vstupoch do byt. domov. Prevažne ortogonálna funkčná sieť hlavných chodníkov vychádza z pôvodnej urbanistickej štruktúry.

Návrh bol spracovaný v rámci krajinársko-architektonickej súťaže vyhlásenej mestom Trnava.

Viac info o súťaži najdete na webe: https://www.archinfo.sk/sutaze/vyhodnotene-archiv/revitalizacia-verejnych-priestranstiev-v-ramci-obytneho-suboru-generala-goliana-trnava-vysledky-sutaze.html

Lokalita: Trnava

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 3. miesto

Klient: Mesto Trnava

Ako príklad našej daľšej architektonickej súťaže si pozrite náš návrh: https://atelierduma.sk/wp-admin/post.php?post=566&action=edit