Rez drevín

 

Rez drevín

Rez drevín je dôležitou súčasťou správneho a zdravého rastu všetkých rastlín pestovaných na záhrade. Jeho zanedbanie môže viesť k degenerácii ušlachtilých odrôd, k vyčerpaniu rastlín či prerastením a straty habitusu. U niektorých rastlín môže spôsobiť obmedzenie kvitnutia, alebo menšie nevýraznejšie kvety. Ovocné dreviny nás zas neobdaria očakávanou úrodou.

 

Rez listnatých krov kvitnúcich na letorastoch

(Príklad - Buddleia davidii, Hypericum calycinum)

Kedže ide o druhy kvitnúce na novom tohtoročnom dreve, treba rastliny rezať skoro na jar pred vyrašením, hlboko k základu rastliny.

 

Rez listnatých krov kvitnúcich na jednoročnom dreve

(Príklad - Phyladelphus, Cytisus scoparius)

Kry ktoré kvitnú na minuloročnom dreve režeme po odkvete. Pre tvorbu nových mladých výhonov môžeme u starších rastlín jarným rezom odstrániť staršie niekoľkoročné výhony nízko pri zemi.

 

Zmladzovací rez

(Príklad - Deutzia, Forsythia)

Niektoré kry môžeme pri ich vyššom veku či prerastenom habituse zmladiť až k zemi, čím vytvoríme od koreňa množstvo nových výhonov. Niekedy pri takomto zákroku budeme musieť počkať aj dva roky kým nám opäť zakvitnú.

 

Rez stálozelených krov

(Príklad - Buxus, Prunus laurocerasus)

Stálozelené kry sa zvyčajne režú po vyrašení nových prírastkov v polovici júna. V prípade tvarovaných krov režeme niekoľko krát počas sezóny podľa potreby a prírastkov.

 

Rez živých plotov

Tento je najlepšie vykonávať špeciálnymi nožnicami alebo motorovým či elektrickým plotostrihom. Ten nám zabezpečí dokonalé tvarovanie do požadovaného tvaru. Rez vykonávame podľa potrieb konkrétnej rastliny a veľkosti jej ročných prírastkov.

 

Rez ovocných drevín

Platí tu niekoľko pravidiel. Medzi najbežnejšie považujeme rez kôstkovín, ktorý sa vykonáva po zbere úrody a skorú jar si rezervujeme na úpravu jadrovín. Konáre stromov by mali prepúštať dostatok svetla do vnútra koruny a jednoročné vertikálne výhony, ktoré nie sú plodonosné sa úplne odstránia. Pri reze ovocín treba pristupovať k jednotlivým druhom podľa ich požiadaviek, priestoru v ktorom sa nachádzajú a ich veku.

  

Rez trvaliek

(Príklad - Nepeta, Heuchera, Lysimachia)

Pre krásny vzhľad a záhony večne obdarené záplavou kvetou je rez trvaliek jedným z najdôležitejších úkonov na dosiahnutie požadovaného cieľa. Množstvo trvaliek pred zimou a počas zimy zatiahne späť do zeme. Na povrchu ostávajú len minuloročné výhony, ktoré na jar odstraňujeme aby sme vytvorili priestor pre nové výhony. Stálym pravidlom ostáva rez odkvitnutých častí, aby sa rastliny nevysilovali zbytočnou tvorbou semien. Drevnaté trvalky ako napríklad Levanduľa treba pravidelne rezať na báze zapestovanej výšky, aby zbytočne nedrevnateli a bohato kvitli. Staršie rastliny môžeme aj radikálne zmladiť alebo aspoň odstrániť najstaršie výhony, aby boli nahradené novými.