Jar v záhrade

  

Krok za krokom sa k nám blíži jar a nakúka do našich záhrad.

O tom, čo nás čaká a neminie pri ich prebúdzaní do novej sezóny Vám chceme priblížiť v nasledujúcom texte o jarnej údržbe. Preberieme trávnik, úžitkovú  a okrasnú záhradu, závlahu a technické prvky.

 

Správna jarná údržba, založenie letničkových a zeleninových záhonov, výsadba trvaliek, krov, rez okrasných a úžitkových drevín, hnojenie a aplikovanie preventívnych postrekov, od toho všetkého je závislá celá budúca sezóna. Veríme, že Vám naše rady a skúsenosti padnú vhod. Pokiaľ si nebudete vedieť s niečím poradiť a budete potrebovať pomoc, s dobrou radou sme tu pre Vás. 

 

Ako začať     

Po dlhých zimných mesiacoch, kedy nám okrasná i úžitková záhrada odpočívala a naberala sily do novej sezóny, je už na predjarí ten správny čas, aby sme začali zisťovať , čo všetko nám tohtoročná zima vyviedla a načo by sme nemali zabudnúť pre správne naštartovanie ďalšej sezóny.

 

Údržba záhrady v sebe zahŕňa starostlivosť o trávnik, úžitkovú a okrasnú záhradu a technické a stavebné prvky.

 

TRÁVNIK

     Pokiaľ sme na jeseň nezabudli pohnojiť draselným hnojivom na dozrievanie pletív stebiel trávnika a správne pokosenie, nemala by nás na jar, po roztopení posledných vločiek snehu, čakať až tak veľká katastrofa. Ak ste jesenné hnojenie nestihli, netreba sa báť, že nám to trávnik v tomto roku všetko vráti späť aj s úrokmi. Určite však bude lepšie, keď si v nadchádzajúcej sezóne dáte pozor na správne hnojenie . Vyvarujete sa tým na jar zbytočnému stresovaniu trávy a tým pádom aj jeho neskoršiemu sýtozelenému vyfarbeniu.  Samozrejme to záleží aj od zimy, ktorá nás však posledné roky vie poriadne prekvapiť. Vždy je lepšie,  pokiaľ je zima studená s dostatkom snehu, tak aby si naše rastlinky dokonale odpočinuli, než keď prekonáme dlhú, teplú a vlhkú zimu.

 

Našim najlepším pomocníkom pri veselom vykročení do novej sezóny je jarná vertikutácia a riadne pohnojenie kvalitným dusíkatým hnojivom.

 

Vertikutácia

Vertikutácia je regeneračné opatrenie trávnika. Vykonáva sa zvyčajne vertikutačnými hrabľami, alebo na väčších plochách používame stroje podobné kosačkám - vertikutátory. Na trávniku sa prereže vrchná vrstva plste do hrúbky okolo 5 mm ostrými rotujúcimi nožmi. Táto metóda zabezpečí lepšie dýchanie trávy, jej odnožovanie, efektívnejšie využitie a vstrebanie živín ako aj dostatočné prijímanie zrážok a vody. Plsť je v podstate odumretá organická hmota, resp. zvyšky trávy po kosení, uložené na povrchu koreňového drnu. Má svoje klady, ale aj zápory. Pokiaľ jej hrúbka nie je príliš vysoká ( viac ako 15 mm ) má pozitívny vplyv najmä na pevnosť a odolnosť trávnika aj voči vysokým letným teplotám. Avšak pri väčšej hrúbke dochádza k únave trávnika a ako sme spomínali je nutná vertikutácia, ktorá nežiaduce účinky odstráni.

 

Jarné hnojenie trávnika

V jarnom období hnojíme s hnojivami s vysokým obsahom dusíka. Dusík je najzákladnejšou zložkou pri výžive rastlín ako aj trávnika. Jeho nedostatok môže spôsobiť žltnutie stebiel , ale pozor! tak isto vám trávnik odpovie aj na príliš vysokú dávku, ktorou ho budete chcieť štedro na jar obdariť. Je dôležité správne načasovanie ako aj dávkovanie a v neposlednom rade aj výber výrobcu, aby nám všetok dusík nespláchla prvá voda a my si ho užijeme akurát tak v spodnej vode, alebo v našej studni. Dostatkom dusíka počas celej sezóny si zabezpečíme  zdravý rast, tmavo zelené vyfarbenie a dostatočné odnožovanie trávy. Pozor však na dusík pred zimou! Na jeseň by sa už mali použiť hnojivá s menším množstvom dusíka a skôr pridať draslík, ktorý trávniku v prezimovaní pomôže oveľa viac.

Najskôr na jar hnojíme trávnik čistým dusíkom, no po mesiaci použijeme hnojivo obsahujúce ďalšie dôležité prvky ako fosfor, draslík, horčík, železo poprípade zeolit. Fosfor pomáha najmä mladej trávičke pri riadnom zakoreňovaní a tiež  pomáha využiť čo najväčšie množstvo dusíka. Jeho nedostatok spôsobuje krehkosť listov. Horčík je dôležitý pre optimálne fungovanie fotosyntézy. Železo spoločne s meďou a mangánom a inými stopovými prvkami zase pomáhajú pri látkovej výmene a zabezpečujú zdravú farbu. Vyšší obsah železa je tiež nápomocný pri redukcii rozrastajúceho sa machu. Zeolit je hornina , ktorá viaže na seba vodu a prevzdušňuje pôdu, kedže vzduch v pôde je jeden z najdôležitejších faktorov pre zdravý rast.

     Pri návšteve nášho odborníka u vás vieme diagnostikovať zdravie a kondíciu trávnatej plochy. Vieme Vás upozorniť na  prípadné napadnutie ďaľšími možnými hubovitými ochoreniami, ktoré sa mohli počas vlhkej zimy a jari zakoreniť na vašom trávniku  a odporučiť správny postrek na ich redukciu.

 

Čo môžeme nájsť po zime na našom trávniku:

Snežná pleseň  / Microdochium nivale alebo Typhula incarnata/

 

Počas dlhšej snehovej pokrývky sa nám pod snehom môže vyskytnúť snežná pleseň. Jej výskyt je  častejší na miestach, kde sa v zime chodilo a sneh sa na trávniku utlačil. Preto  je dobré vyvarovať sa v priebehu zimy chodeniu po zasneženom trávniku, hoc nie vždy je tomu možné zabrániť. Veď záhradu využívame aj cez zimu – guľovačka, stavanie snehuliaka a iné zimné hry sa odohrávajú práve na trávniku. Pokiaľ sa nám na jar snežná pleseň na trávniku ukáže, vieme s ňou účinne bojovať.

Snežná pleseň vytvára na povrchu biele až naružovelé fľaky Tie sa nachádzajú na uhynutej a zhnednutej tráve a môžu sa spojiť do veľkých plôch. Vznik snežnej plesne nie je závislý len na snehovej pokrývke. Vzniká pri teplote od 0° až + 10 ° C . Jej výskyt je najčastejší na tienistých a vlhkých miestach. Obmedziť vznik tejto plesne vieme ešte pred začiatkom zimy správnym preventívnym postrekom. Na jar je jej likvidácia trochu obtiažnejšia,  avšak riešiteľná. Nemalým pomocníkom sa ukázalo aj pekné jarné počasie a dostatok slnečných dní.

 

Pokiaľ trávnik dostane pri štarte do novej sezóny  všetko čo potrebuje , odvďačí sa vám pekným zeleným porastom. Bude radosťou sa naň pozerať a pobývať na ňom.  Pri prechádzkach a oddychu na ňom doporučujeme robiť kontrolu, či všetko funguje tak ako má. Časom  budete vedieť, že je rozdiel medzi miestami, kde slnečné lúče prenikajú po celý deň a miestami, ktoré sú väčšinu dňa zahalené tieňom. Týmto miestam treba venovať extra pozornosť a správne nastaviť závlahový systém, nech nedochádza k zbytočnému premokreniu. Práve tu sa vám najčastejšie objavia hubovité ochorenia, ako aj veľmi nepríjemný mach. Akákoľvek zmena farby, hnedý či žltý fľak ma niekde schovanú svoju príčinu a treba ju čo najskôr odstrániť . V opačnom prípade trávnik stráca svoju odolnosť a tým pádom aj zdravý vzhľad. Pri akomkoľvek náleze nás môžete kontaktovať a problém vyriešime.

 

Tu sú príklady niektorých bežných ochorení trávnika:

 - plesne spôsobené hubou Fusaria ( Fusarium culmorum )

 - červená nitkovitosť

 - hnedá ohniskovitosť

 - hrdze

 - listové škvrnitosti

 - nekrotická kruhovitosť

 - čarodejná kruhovitosť

    

Burina

 

     Pri prechádzke či relaxe na vašom zelenom koberci  by ste sa mohli lepšie pozrieť z blízka, či sa vám na záhrade náhodou nezakorenila ďalšia nevítaná návšteva – burina. Poznáme druhy burín, ktoré v trávniku zbadáte už z veľkej diaľky ( púpava, ďatelina, bodliak, skorocel ). Však je tu aj niekoľko majstrov prevleku, ktorí sa vašim očiam ľahko vyhnú a tak potichu zarastú postupne meter za metrom váš trávnik, čo časom tak trochu znetvorí pohľad na zelenú plochu a pocítite to aj pri prechádzke na boso. Medzi najhoršie skryté buriny patria napr.: lipnica ročná, pýr, ježatka, kostrava trsťovitá.  Posledný menovaný druh trávy je bežnou súčasťou trávových zmesí, avšak pri nesprávnom kosení jeho podiel v trávniku vzrastá a vytvára tak nepekné trsy. V boji s týmito nepriateľmi nám pomáhajú selektívne herbicídy, s ktorými však treba narábať obzvlášť opatrne. Pokiaľ nechcete o svoju relaxačnú plochu prísť, doporučujeme nechať aplikáciu postrekov na odborníka.

 

Pri starostlivosti o trávnik netreba zabúdať na to, že najlepším pomocníkom je prevencia. Správne podložie a drenáže, zloženie trávnikového substrátu,  nastavenie závlahového systému ( bez neho to asi ani nepôjde ), správne a včasné  hnojenie, preventívne postreky.

 

     Napriek všetkému sa nám môže stať, že našu záhradu navštívi nečakaný a obávaný hosť, ako krtko alebo hryzec. V tomto prípade máme k dispozícii niekoľko v médiách opísaných produktov, ktoré nám majú pri odplašení, či zabití pomôct. Sú to rôzne ultrazvukové plašiče či dymovnice a návnady, avšak nie vždy veľmi účinné. Takisto zázračná schopnosť Mliečnika preháňavého, ktorý odporúčajú naše babičky, je mierne preceňovaná. Úspech je čisto závislý na náhode, že krtko požerie jeho jedovaté semená v období jesene a zimy, čo sa určite nedá zaručiť, navyše, keď má v obľube úplne iný jedálny lístok. Opäť je najlepšia prevencia,  a to pri zakladaní kobercového trávnika použiť pletivo proti krtom. Všetko je však riešiteľné a s trochou trpezlivosti by sa nám malo podariť vášho návštevníka vyhnať k susedom či do podsvetia. J

  

OVOCNÁ A OKRASNÁ ZÁHRADA

      Každý z nás , kto vlastní aspoň kúsok pôdy, by si rád dopestoval svoje vlastné ovocie či zeleninu. Vzhľadom na „kvalitu“ dovezených potravín zo zahraničia a nespočet karcinogénnych postrekov na ich povrchu, tá naša, našim potom zaliata zeleninka a ovocie, chutí najlepšie.

 

Ovocná záhrada

     To,  ako tieto plody dopestovať si  vyžaduje určité skúsenosti, ktoré sa väčšinou dedia, alebo študujú z dostupnej literatúry. Pravdepodobne každý z Vás má najväčšiu radosť práve zo starostlivosti o svoje budúce chutné plody. Okrem pravidelného polievania, hnojenia a kontroly stromov  je potrebný každoročný  rez ovocín. Ten sa robí s prihliadnutím na jednotlivé druhy: buď na jar ( jadroviny ), alebo v lete po pozbieraní úrody ( kôstkoviny ). Rez má v prvom rade výchovný charakter. Správnym rezom môžeme zabezpečiť pravidelnú úrodu, predĺžiť životnosť stromov, vysokú rodivosť a tiež správnu fyziologickú rovnováhu medzi rastom a rodivosťou, tak aby sa nám mladé stromčeky nepolámali pod váhou úrody. Všetkým tým, ktorí sa na odborný rez svojich stromčekov necítia, veľmi radi pomôžeme s našim odborníkom, ktorý vám zabezpečí správny rez, v správnom období a to aj u prerastených a starších stromov, ktoré potrebujú zmladiť.

    

Počas sezóny by sme museli mať obzvlášť veľké štastie a veľmi odolné ovocinárske odrody, aby sme sa vyhli chorobám a škodcom. Tých  máme z roka na rok v našich záhradách a sadoch viac a viac. Keďže sa jedná o ovocie a zeleninu, ktorú pestujeme práve preto, aby sme si dopriali trocha zdravia bez nebezpečných postrekov, uprednostňujeme ochranu biologickými prostriedkami, ktorých je na našom trhu dostatok. Ich využitie v komerčnej výrobe stagnuje len pre vyššiu cenu a lenivosť veľkých korporácií k zmenám a inováciám. Na ovocných stromčekoch a kroch si musíme počas prác v záhradke všímať iné sfarbenie listov, možno spôsobené niektorou z hubovitých chorôb, či pokrútené listy kvôli cicaniu štiav voškami. Niekedy sa vytvoria na listoch žlto hnedé škvrny zapríčinené napadnutím roztočmi. Na listoch nájdeme prejavy napadnutia v niekoľkých formách, nikdy však nie je dobré čakať,  kým sa škodca či choroba rozšíri po celom strome, či záhrade, ale treba  čo najskôr zareagovať a vybrať správny postrek či možno dravého útočiaceho pomocníka zo sveta hmyzu, ktorý vás zaručene hrozby zbaví.

 

Veľmi užitočné je aj jesenné osádzanie domčekov pre hmyz, či len vytvorenie ich prirodzených úkrytov pred zimou, aby ste si všetkých pomocníkov zbytočne z pozemku neodplašili a tí sa mohli postarať o eliminovanie bežných nepriateľov vašej úrody.

 

 Na trhu je niekoľko výrobkov z čisto prírodných produktov na biologickom základe,  ktorými vieme celkom slušne vďaka skorej a správnej aplikácii chorobám predchádzať. Medzi ne patrí napríklad postrek,  vďaka ktorému zvýšime obsah fotoalexínov a rastlina tak bude počas sezóny odolnejšia voči hubovitým chorobám, alebo postreky s užitočnými bacilmi Bacillus thurigiensis na miesta v záhrade, kde je možný výskyt húseníc, ktoré si s radosťou pochutnajú na vašej úrode, či okrasných rastlinách. Ak vašu záhradu ohlodávajú chrobáky zvané Nosániky, vieme dobrou prevenciou tomu predísť použitím dravých háďatok, ktoré si poradia už s mladými larvami týchto veľmi obávaných navštevníkov. Na tienistých miestach v záhrade sa určite stretneme počas roka s nebezpečnou múčnatkou, ktorej sa vieme tiež vyvarovať postrekom, ktorý zvýši pH na listoch a tým zabráni množeniu spór a stromčeky tak ostanú ochránené. Na mätenie samčekov obaľovača nám zas pomôžu feromónové doštičky, ktoré vypustia do ovzdušia feromóny samičiek a tak nedôjde ku kopulácii a tým pádom ani kladeniu vajíčok na listy jabloní a hrušiek. Sú to príklady z mnohých metód, ktoré sa dnes bežne aplikujú v sadoch aj u profesionálnych firiem zaoberajúcich sa Bio výrobou a ich rozsah je ešte oveľa rozmanitejší.

 

     Jedným z riešení, ako tiež predchádzať chorobám a škodcom počas sezóny, avšak nie Bio prípravkami ( pre tých, ktorí stále neveria, že by tieto produkty boli účinné, poprípade tam, kde je na záhradách napadnutie škodcami pomerne výrazné ) je použiť predjarný postrek, napríklad s účinnou látkou thiacloprid a metylesterom repkového oleja, ktorým dokonale zdecimujete armádu prezimovaných škodcov. Tento postrek sa samozrejme môže aplikovať na celú záhradu.

 

OKRASNÁ ZÁHRADA

 Tak ako si našu pozornosť vyžiadali ovocné stromy a kry, či prezimovaný trávnik, tak isto nás v našich záhonoch čaká kopec práce s okrasnými drevinami, trvalkami, cibuľami či stromami. Hneď na jar, pokiaľ sme si túto námahu neodbili už na jeseň, je dobré obnoviť pôvodný tvar záhonov. Je pravdepodobné, že pokiaľ nemáme záhon ohraničený obrubníkom, tak v priebehu predošlej sezóny do záhonu začal vrastať trávnik . V ďalšom kroku sa záhony vyčistia od buriny a napadaného lístia z minulého roka, ktoré môže byť domovom hubovitých ochorení. Samozrejmosťou je doplnenie mulčovacej kôry.

 

     Je na čase , aby sme sa prešli medzi rastlinami a zistili , ako toho roku prečkali zimu. V prvých týždňoch, možno mesiacoch sa nám škodcovia, ktorí sa už tešia,  kedy sa zakusnú do štavnatých lístkov našich rastlín ešte neukážu, avšak to neznamená, že sa na pozemku neukrývajú.

 

Choroby a škodcovia na vybraných druhoch rastlín:

    

      V posledných rokoch sa na záhradách začal objavovať nový škodca Štítnička ( Pseudolacaspis pentagona ), ktorá napadá najmä Catalpy, či orgovány. Tohto škodcu veľmi ľahko spoznáte. Štítničky sú malé živočíchy cicajúce štavu z listov, alebo kôry raslín. Na Catalpach vytvárajú veľké , nepriehľadnuteľné zoskupenia bielej farby. Problémom je ich hrubý pancier a tým pádom dosť neúčinný a ťažký boj s insekticídnymi postrekmi. ( Tie ktoré boli účinné sa už dnes predávať nemôžu ). Postrek treba opakovať a striedať účinné látky asi v 10 dňových intervaloch. Ako celkom účinný sa ukázal bio postrek s repkovým olejom, ktorý škodcom zalepí dýchacie ústroje a tí sa následne zadusia. Jeho účinku podľahne aj kopec ďaľších nepríjemných škodcov na záhrade.  Rozhodne bude  fungovať aj na červce ( Heliococus bohemicus ) obsadzujúce najmä borovice ( Pinus parviflora ). Tie treba kontrolovať najmä na ich dreve, kde sa červce s chuťou usídlia a zakusnú, aby rastlinu postupne vyciciavali. Pri silnejšom napadnutí začínajú ihlice hnednúť a opadávať.

 

      Milovníkov klasických anglických tvarovaných záhrad asi nepotešil zdrvujúci útok namierený na Európu až z ďalekej Ázie. Odtiaľ k nám pred pár rokmi prikvitli čínske húsenice rodu Cydalima perspectabilis pochutnávajúce si na krušpáne ( Buxus ). Ich nálet môže kompletne zdecimovať váš živý plot behom pár dní. Vďaka matke prírode za dar, ktorým obdarila krušpány. Tie sa môžu z takéhoto úderu zotaviť, pokiaľ k nemu došlo na jar. Avšak nič netreba nechávať náhode a tohto nenápadného zeleného diablika treba obzvlášť pozorne sledovať. Nevýhodou je, že títo malí číňania dokážu vytvoriť  tri a viac po sebe nasledujúcich generácií, takže vaše krušpány sú v ohrození počas celého roka. Prvý útok sa dá očakávať zhruba v polovici apríla. Vďaka dobrému maskovaniu si húseničky na prvý pohľad nemusíte všimnúť, rozhodne však zbadáte ich požerky, ktoré pôsobia akoby rastliny schli.

 

Naštastie ani tu nás príroda nezanechala bezmocných a na pomoc k nám vyslala armády bacilov ( Bacillus thuringiensis ), vďaka ktorým dokážeme riadne naštrbiť ich sebavedomie a eliminovať ich počet. Následne môžeme v druhej vlne použiť pomerne bezpečný biocíd, s účinnou látkou diflubenzuron. Po jeho aplikácii mladé húseničky prestávajú žrať a hynú a larvy to zase budú mať za sebou už pri zvliekaní. Tretia vlna ochrany je už dosť drastická a tu si účinne pomôžeme bohužiaľ len so silnými insekticídnymi postrekmi.

    

     Veľmi nebezpečné sú aj hubovité ochorenia, pri ktorých  si hneď nevšimnete nepriateľa spôsobujúceho osýchanie, hnednutie, či opad listov, keďže tento je voľným okom nespozorovateľný. Medzi pomerne nové hubovité ochorenia, spôsobujúce záhradníkom veľké vrásky patrí aj Fytoftórová hniloba koreňov ( Phytophthora sp.). Poznáme veľa jej sestier a sesterníc s ktorými majú skúsenosti všetci záhradkári pri pestovaní jahôd či napríklad viniča. Ak však navštívi našu okrasnú záhradu dokáže spôsobiť nemalé škody. Najväčšie vie napáchať v živých plotoch listnatých aj ihličnatých. Jej prejavy spoznáte keď na rastlinách začnú hnednúť listy, opadávať ihlice alebo budú lístky sklonené smutne k zemi napriek tomu, že je rastlinka dostatočne poliata. Na kôre sa dajú pomerne jednoducho nájsť zmäknuté časti, ktoré sa oddeľujú od stebla. Vrstva pod kôrou ( kambium ) je zvyčajne hnedá. Najsmutnejšie na zistení spomenutých príznakov na vašej záhrade je to, že už je neskoro a netreba zaháľať a postihnuté rastliny čo najskôr vyhodiť a doslova spáliť. Čím neskôr si s tým poradíte, tým viac riskujete, že sa spóry húb dostanú aj k ostatným rastlinám najmä v živých plotoch.

 

Ako prevencia nám jednoznačne slúži nevystavovanie rastlín stresovým podmienkam no najmä správne nastavenie závlahy a vyhnutie sa dlhodobo premokrenému substrátu. Tu samozrejme treba dávať pozor už pri zemných prácach a následnom sadení a uvedomiť si, že v ťažkej a ílovitej zemi s nedostatkom vzduchu nám rastliny pri vlhkom počasí budú určite trpieť. Pokiaľ sa chceme uistiť, že sme spravili dostatok na prevenciu pred napadnutím Fytoftórou môžeme použiť zálievku s účinnou látkou fosetyl AL, vďaka ktorej rastlinky začnú produkovať zvýšený obsah fytoalexínov, čo jednoznačne usmrtí mycélium, ktoré si brúsi zuby na naše rastliny. To isté použijeme aj v živých plotoch, kde sme sa už museli zbaviť niekoľkých napadnutých rastlín, aby sme predišli množeniu a postupovaniu ochorenia ku zdravým rastlinám.

 

     V okrasnej záhrade sa už roky stretávame s druhmi rastlín, stromov a krov, o ktorých vieme, že nepodliehajú až tak rôznym nákazám, vírusom a škodcom a potom s druhmi, ktoré zas také šťastie nemajú a preto si vyžadujú našu pozornosť. Rokmi sa však tieto naše poznatky menia a pravdou zostáva, že si už nemôžeme byť istí žiadnym rastlinným druhom a jeho odolnosťou. Medzi pomerne nenáročné rastliny a to po dlhé roky  patril aj Tis ( Taxus baccata ). Aj ten sa však dočkal svojho nepríjemného osudu. Je ním hubovité ochorenie Cryptocline taxicola. Jeho prejavy spoznáte najmä na mladých výhonoch, ktore budú mať najprv nekrotické hnedé škvrny, avšak neskôr zhnedne celá ihlica. Ochorenie nakoniec spôsobí opad ihlíc. Na ochranu je nutný fungicídny postrek.

 

     Červce ako škodcov sme si už spomínali v súvislosti so štítničkami, ktoré si pochutnávajú na Catalpe. Avšak oveľa rozšírenejším druhom je Vlnatka. Vlnatky napádajú najmä oslabené dreviny rôznych druhov, no nájdete ich často aj doma na izbových rastlinách. Ako sme si už pri červcoch museli zvyknúť, aj vlnatky chráni ich pevný obal, navyše obrastený voskovými výpotkami, ktoré keď sa ich zlúči niekoľko na malej ploche, vytvoria biele chumáče. Týmto charakteristickým znakom ich ľahko rozponáte. Rastlinkám škodia cicaním ich štiav. Počas tohto hodovania vylučujú pomerne veľké množstvo medovice, ktorá ak sa ukladá na listoch je živnou pôdou pre černe. A to už je naozaj to posledné, čo naša rastlina potrebuje pokiaľ sa chce rýchlo pozbierať a dať dokopy. Dostať sa vlnatke na kožu je dosť problematické, môže tu však pomôcť postrek na báze repkového oleja- Ten je však účinný skôr na rastlinách s pevným kožovitým listom. Na tých ostatných si budeme musieť poradiť s insekticídnymi prípravkami obsahujúcimi dimetoát a ešte lepšie s použitím zmáčadla.

 

      Ak k nám už raz zavítali škodcovia ako vošky, červce alebo molice, s ktorými sme si poradili, je dosť možné, pokiaľ ich návšteva trvala dlhšie než by si bežný hostiteľ prial, že nám zanechajú na listoch rastlín čierne fľaky takzvané černe. Tie sú spôsobené vylučovaním medovice, ktorú produkujú tieto cicavé potvory. Na listoch sa vytvorí lepkavý povrch a to je vstupná brána k tomu aby k nám zavítali huby, ktoré tiež nikto nepozval. I keď nejde o najhoršie hubovité ochorenie aké môžeme na záhrade nájsť, rastlinky trpia, keďže je obmedzená ich prirodzená funkcia – fotosyntéza. Najlepším bojom je prevencia, skoré odstránenie škodcov ešte pred poleptaním listov. Pri rastlinách s dužinatými listami je možné mechanické odstránenie prúdom vody.

 

Rez rastlín

     Rez rastlín je dôležitou súčasťou starostlivosti nielen o ovocné dreviny, ale aj o okrasné kry, stromy či trvalky. Pri reze si treba uvedomiť čo od nás požaduje samotná rastlina a čo by sme my radi získali naopak od nej. Dôležitejšie sú samozrejme potreby rastlín, preto si je dobré naše očakávania rozmyslieť ešte pred vysadením záhrady, aby nám doslovne neprerástla cez hlavu.

 

Prvým rezom začíname už na začiatku sezóny a to zrezaním rastlín poškodených mrazom. Pokračujeme zrezaním krov, ktoré si vyžadujú každoročný rez, aby nám v sezóne pekne kvitli a podporil sa ich vzrast. Niektoré staršie a prerastené kry sa môžu radikálne zmladiť, čím získame opäť krásny, mladý vzhľad a priestor na záhrade. Stálozelené rastliny je najlepšie rezať po vyrašení nových výhonkov, zhruba v polovici  júna. Rez ruží je každoročnou samozrejmosťou počas celého roka. Rez slúži ako na tvarovanie, tak na podporu kvitnutia, či prevenciu pred prerastením a možnou stratou ušľachtilej odrody a degradovanie na pôvodný druh. Na hlbšie oboznámenie sa s tematikou by sme potrebovali asi založiť ďalšiu web stránku. Ich rez vám dokážeme zabezpečiť počas celého roka a to s najvyššou odbornosťou.

 

Rez stromov je dôležitý najmä v ich mladom veku, kedy potrebujeme správne zapestovať korunu. Frekvencia rezu v mladom veku do 10 rokov je raz za 1-2 roky vo vyššom veku môžeme počet rezov znižovať. V súčasnosti je možné pestovanie stromov s korunami vyviazanými na konštrukcii. Vďaka takto vytvorenej „plochej“ korune je možná výsadba do užších priestorov, alebo do úzkych ulíc na stromoradie. Takto upravený strom je odkázaný na náš pravidelný rez, ktorý sa nesmie zanedbať.

 

V niektorých prípadoch pri určitých druhoch listnatých stromov, ktoré potrebujeme udržovať menšie, je možný rez na „hlavu“. Ten je dôležitý vytvoriť už v mladom veku. Takto upravené stromy sa pravidelne režú každý rok na jar pred vyrašením. Výhodou je pomerne stabilný a rovnaký vzhľad a veľkosť počas desaťročí. Nie všetky stromy je však dobré rezať pred sezónou. Niektoré totiž trpia pomerne silným „krvácaním“ po jarnom reze, kedy im z rán vyteká veľké množstvo miazgy. Tým strom dosť oslabujeme a stresujeme. Ide napríklad o brezu,  javor či hrab. V prípade potreby vieme zabezpečiť rez vašich stromov, takisto ako aj orezanie  prerastených a starých stromov.