Choroby a škodcovia

 

Údržba záhonov spočíva najmä v reze rastlín, čistení záhonov od napadaného lístia, v ktorom môžu prezimovať škodcovia, dopĺňaní muľčovacej kôry a odburiňovaní. Tieto plochy treba niekoľko krát počas sezóny orezať na vytvorenie jasnej a pekne udržiavanej hranice medzi trávnikom a záhonom. Samozrejmosťou je kontrola ošetrovaných rastlín pred škodcami, vírusmi a chorobami, s ktorými budeme musieť bojovať. Medzi najbežnejšie ochorenia a škodce patrí:

  

Vošky

Asi najbežnejší škodca v okrasnej ale i úžitkovej záhrade. Je mnohotvárny a tak môžeme stretnúť vošky so žltým, čiernym, zeleným sfarbením, tak isto ako okrídlené či bezkrídle jedince. Napádajú všetky časti rastlín a spôsobujú najmä kučeravitosť listov. Z rastlín vyciciavajú tekutiny, z ktorých následne vylučujú prebytočné cukry, čo môže spôsobovať sekundárne hubovité ochorenie - černe.

Červce - štítničky

Sú to malé živočíchy ukrývajúce sa pred predátormi a nepriazňami počasia malým štítom. Tak ako vošky vyciciavajú životne dôležité šťavy z útrob rastlín. Nachádzajú sa na nových výhonoch a na spodných stranách listov a žilnatine. Pri cicaní produkujú podobne ako vošky veľké množstvo medovice. Silnejšie napadnutie spôsobuje zlý rast atakovanej rastliny.

Červce - vlnatky

Tieto červce produkujú malé výpotky, ktoré pokiaľ ich je niekoľko vedľa seba vytvoria väčšie chumáče podľa čoho ich ľahko rozpoznáme. Živia sa cicaním rastlinných štiav. Všetky červce napádajú najmä oslabené rastliny na záhrade ako aj v interiéry. 

Nosánik

Malé a veľmi plaché chrobáky, ktoré sú aktívne najmä počas noci, keď je vonku kľud a ticho. Ťažko ich vidieť a tým pádom aj chemicky eliminovať. Majú pomerne veľký nosík vďaka čomu dostali aj toto pomenovanie. Spôsobujú veľké no najmä estetické škody na rastlinách s dužinatými a zvyčajne stálozelenými listami. Okusujú ich listy po celom okraji. Pri silnejšom napadnutí vedia obžrať list až na žilnatinu. Rastlina následne neumiera, avšak je esteticky nepredajná a obnova väčšinou príde až v nasledujúcej sezóne.

Húsenice motýľov

Húsenice sú larvami motýľov. Napádajú všetky možné rastlinné druhy a to obžieraním listov a plodov. Plody následne znečisťujú svojimi výkalmi. Pri okrasných rastlinách napríklad Buxus sempervirens v posledných rokoch spôsobujú značné a agresívne škody. Problémom je že sú nenápadné a človek si ich na prvý pohľad nevšimne.

Hrdze

Toto ochorenie napáda tak okrasné rastliny ako aj zeleninu, ale aj trávnik. Je ľahko rozpoznateľné keďže pri silnejšom napadnutí listy rastlín zhnednú a majú akoby hrdzavú farbu. Ide o hubovité ochorenie ktoré prechádza z rôznych hostiteľov na ďalších. Pri silnom napadnutí najmä zeleniny môže úplne zničiť celú úrodu.

Múčnatka

Hubovité ochorenie vytvárajúce biely povlak na listoch. Jedno z mála hubovitých ochorení ktoré nepotrebuje pre svoj vznik mokrý list. Napadnuté rastliny trpia, keďže huba sa dostáva z povrchu do vnútra listu, kde im odoberá živiny a tak napadnuté rastliny odumierajú.

Roztoče

Sú to miniatúrne živočíchy dosahujúce max. 0,5mm čo je na hranici viditeľnosti voľným okom. Živia sa cicaním rastlinných štiav. Napadnutie si väčšinou všimneme až keď sa na listoch prejaví škvrnitosť, ktorá je v poslednom štádiu bronzovo sfarbená.

Vírusové ochorenie

Napáda všetky žijúce rastliny. Je veľmi ťažko rozpoznateľné. mali by byť spozorované aspoň dva aspekty ako napr. zakrpatenie, chradnutie alebo zastavenie rastu, zmena tvaru listov ( zvyčajne menšia plocha ). Vírus býva sprevádzaný aj zmenami farby listu kde najčastejšie pozorujeme žltú mozaiku alebo pruhovanie. Miestami dochádza ku kučeravitosti listov. Virózy sú extrémne malé častice, ktoré sa prenášajú voškami ale aj náradím či odevom. Najhoršie je, že proti nim neexistuje ochrana a napadnuté rastliny treba zničiť.

Fytoftórová hniloba koreňov 

Najčastejšie spôsobuje veľké škody pri pestovaní živých plotov. Ochorenie sa zvyčajne objaví niekoľko mesiacov po výsadbe, ale nie je vylúčené ani napadnutie starších plotov. Napadnuté rastliny veľmi rýchlo odumierajú a ochorenie je celkom dobre rozpoznateľné vďaka mäknúcej a oddeľujúcej sa kôry. Pri napadnutí väčších stromov sa huby usadia len na nových koreňových výhonoch a tak doba odumierania stromu sa značne predlžuje. Napadnuté rastliny treba odstrániť a pred vysadením nových rastlín treba jamu ošetriť fungicídnym prípravkom, v opačnom prípade bude napadnutá aj nová, presadená rastlina.

 

Máte húsenice na buxuse? Postrek od 10 €!

Ak na Vašom buxuse pozorujete húsenice, či pavučinové zámotky, radi Vám s tým pomôžeme. V cene je zahrnutá práca a materiál, cena dopravy sa dohaduje individuálne na základe vzdialenosti. Ak máte o túto službu záujem, objednávajte tu alebo nás kontaktujte e-mailom, či telefonicky.